Nahrávám...
Zpět

Stáž Hameln

Zahraniční praxe našich žáků

 

Nový školní rok 2017/18 začínáme realizací dvou projektů žáků naší školy v Německu. Dne 3.9.2017 odjíždí na tři týdny čtyři žáci do partnerské školy Elisabeth-Selbert Schule v Hameln.

V rámci projektu ESSH-17-3-ZUFO-TR podpořeným Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem budou dvě žákyně oboru Kosmetické služby sbírat jejich odborné znalosti a jazykové dovednosti jak na OV školy, tak i v kosmetických salonech středu města.

Dva žáci oboru Kuchař-číšník se seznámí s provozem školní jídelny a odbornou praxi budou vykonávat v restauraci centra města.

Od 11.9. do 1.10.2017 budou vykonávat odbornou praxi dvě žákyně oboru Hotelnictví a turismu v přijímacím zařízení čtyřhvězdičkového hotelu Rabenstein (spolkové zemi Mecklenburg-Vorpommern). Projekt PBSR-17-3-ZUFO-TR realizujeme taky za podpory koordinačního centra Tandem.

Další zahraniční odborné praxe našich žáků budou probíhat po celou dobu školního roku dle již předjednaného turnusového plánu.

 

Průběh odborné praxe našich žáků v Hameln

 

Naši praktikanti Daniela, Jitka, Jakub a Ben  po dvou dnech animace, tj. jazykové přípravy už aktivně vykonávají odbornou praxi. Kluci v restauraci Rattenfängerhaus s velmi dobrou recenzí a dívky ve vyhledávaných kosmetických salonech na Münsterkirchhof a Nordstadt. Praxe probíhá střídavě s OV  ve škole.

Ve volném čase si užívají hezkého městečka Hameln spojeného s příběhem o krysařovi. O víkendu se jim bude věnovat naše kolegyně z OV paní Nielsen a všichni společně navštíví hlavní zemské město Hannover.

 

Návrat praktikantů z Německa do školních lavic

 

Jak jsme již informovali, v současnosti probíhá několik projektů odborných praxí našich žáků v zahraničí.

Projekt ESSH-17-ZUFO-TR podporovaný Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem v neděli končí. Daniela, Jitka, Ben a Jakub naší SŠSaŘ, Stochov vzorně reprezentovali.

Žáci z oborů kuchař-číšník a žákyně kosmetických služeb absolvovali jejich odbornou praxi se zájmem, snahou  a značnou flexibilitou. Získali odborné znalosti, zdokonalili se v německém jazyku, každý z nich poznal provoz služeb rámci svého oboru, seznámili se s kulturou města, mentalitou lidí a taky jim velmi chutnala německá regionální kuchyně.

Popřejme jim šťastný návrat domů a mnoho zdaru ve škole.

 

Od 11.9.2017 probíhá ve spolkové zemi Mecklenburg-Vorpommern (SRN), hotelu Rabenstein další z projektů PBSR-17-3-ZUFO-TR. Žákyně druhého ročníku studijního oboru Hotelnictví a turismu Vendula s Vanessou  zde vykonávají odbornou praxi, tzn., že se seznamují s hotelovým provozem, pomáhají v kuchyni, podílí se na přípravách akcí. Ve Schwerinu se jim moc líbí.

Všem posílají srdečné pozdravy.

 

Bc. Zuzana Fišerová, koordinátorka

 

Zahraniční praxe v Hameln

Od 3. září 2017 do 24. září 2017 jsme jako praktikantky absolvovaly odbornou praxi v německé partnerské škole Elisabeth-Selbert Schule ve městě Hameln v Německu. Naše pracovní náplň byla rozdělena na dvě části – praktickou a teoretickou. V průběhu třech týdnů jsme vždy od pondělí do středy  působily na odborném pracovišti školy a vykonávaly praxi v rámci odborného výcviku. Seznámily jsme se dále i s tím, jak probíhá výuka  předmětů manikúry, pedikúry, kosmetiky i vizážistiky.  

Od čtvrtka do pátku jsme každá samostatně působily v kosmetických salonech v centru města Brilliant und Eleganz a Salon Nordstadt. Oba salony byli elegantní a vybavené dle nejmodernějších trendů. Prováděly jsme úkony jako manikúra a pedikúra.

Bydlení pro nás zajistila škola, k dispozici jsme měly hezky zařízený kompletní dvoupokojový byt.

V rámci projektu jsme poznaly i okolí a reálie regionu. K volnočasovým aktivitám patřili výlety. Čas nám věnovala paní Nielsen, vedoucí OV oboru Kosmetička. Absolvovala s námi výlet do Hannoveru, paní Schock, která je zodpovědná za výuku odborných předmětů v rámci teoretického vyučování nás pozvala do městského muzea.  V loňském školním roce v dubnu u nás na škole vykonávaly obdobnou praxi 2 praktikantky z této partnerské školy . I ty se nám věnovaly a v rámci jejich osobního času nám společně věnovaly příjemné víkendové odpoledne u kávy.

Zahraniční odborná praxe v Hameln nám dala opravdu moc, získaly jsme nové poznatky v oboru kosmetických služeb, odborně se zdokonalily a podstatně si zlepšily jazykové dovednosti v německém jazyku.

Děkujeme naší škole, že nám umožnila se tohoto pobytu zúčastnit.

Daniela BOCAN, Jitka JELÍNKOVÁ, žákyně třídy 3. ročníku oboru kosmetické služby